Jste zde

Agregátor zdrojů

Léto u Tlučeňáků z HHS ZUD

Tlučenský zpravodaj - 13. Září 2018 - 15:29

14. 7. 2018 konali kolegové z hornického spolku Planá hornické odpoledne. Program započal početný průvod krojovaných horníků z nejbližšího okolí, ale i z Německa. Průvod byl ukončen u Šlikovy štoly, kde je i pěkné muzeum hornických tradic. K tanci a poslechu hrála Nýřaňanka. Z Tlučné se zúčastnilo 14 krojovaných havířů a pracovníků z úpravny uhlí.
V obci Měděnec jsme se zúčastnili Měděneckého krušení, které probíhalo ve dnech 21. – 22. 7.2018 Během dvou dnů bylo možno zhlédnout plno historických atrakcí souvisejících s dobýváním rudy v této oblasti, ale i ukázky práce hasičů či policie. Akce se zúčastnily desítky krojovaných havířů. Akce byla zakončena večerní estrádou mosteckého hornického spolku. Za hornický spolek ZUD se akce zúčastnilo 6 Tlučeňáků v hornických krojích.
Marie Cuberová

Jaké bylo léto u hasičů?

Tlučenský zpravodaj - 11. Září 2018 - 22:01

LÍNĚ23. června 2018 náš kolektiv na Memoriálu Davida Mikešky v Líních reprezentovalo družstvo starších dětí. Soutěžilo se v netradičním požárním útoku. Šesti- a sedmičlenná družstva musela ještě před nastříkáním terčů spojit hadicové vedení skrz tunel a pod kolejištěm. Naše družstvo obsadilo 1. místo.
TÁBOR OBOŘICE
Letošní tábor uspořádali naši mladí hasiči spolu s mladými hasiči z Ledec. Během společného týdne (21.–28. července 2018) si děti na táboře, nedaleko Obory, užívaly her v lese i v táboře, koupání, táborové ohně i spaní pod širým nebem. V rámci táborové hry Kdo přežije? si také zahrály na robinsony. Navštívil je také sokolník a mluvčí z plzeňské ZOO. Před odjezdem domů si ještě rozdělily poklad a už se těší na příští rok.
LOCHOUSICE
11. srpna 2018 se mužské družstvo a doprovod tvořený členy našeho sboru vydali do Lochousic na soutěž s historickou koněspřežnou ruční stříkačkou. Letošní ročník této soutěže byl ozvláštněn tajnou disciplínou. Čtyři členové družstva museli nejprve projít trať na společných lyžích a další dva soutěžící mezitím spojili hadicové vedení od koněspřežné stříkačky až k terči a zašpuntovali nádrž stříkačky. Následně družstvo muselo naplnit tuto nádrž vodou z kádě pomocí děravých věder. Poté, co hladina v nádrži dosáhla určené úrovně, nezbývalo nic než jen pumpovat a naplnit terč. Naše družstvo obsadilo 3. místo.
Jitka Holá
Celou fotogalerii najdete tady.foto: Václav Loužek (Líně, tábor), Marcela Špachmannová (Lochousice)

Taneční klub Tlučná na soustředění na Přimdě

Tlučenský zpravodaj - 9. Září 2018 - 20:18

Taneční klub zahájil sezonu 2018/2019 v rekreačním středisku Přimda, kam děti spolu s florbalo-vým klubem a Tanečním kroužkem odjíždí každý rok, aby se po prázdninách dostaly zpět do formy.

Odjížděli jsme v pátek 24. 8. 2018, počasí bylo deštivé a na Přimdě nás čekal mlžný opar. V sobotu také ještě pršelo, ale v neděli se počasí umoudřilo a do konce soustředění bylo krásně.
Hned od sobotního rána děti tančily. Většinu času jsme věnovali pohybové průpravě, základům baletu, posilování a přípravě nové taneční skladby. Tréninky jsme měli 5x denně, proložené nejrůznějšími hrami. Děti si zkusily zahrát třeba kulečník, šipky a stolní fotbálek. Neděle byla napůl taneční a napůl relaxační. Kromě tancování jsme si udělali výlet na zříceninu hradu Přimda, zaplavali si v bazénu a splnili bobříka odvahy, kterého připravili trenéři z florbalu. Ve strašidelném lese byly příšery se zelenýma očima, houkala sova a nechyběl ani vlkodlak. V pondělí jsme si navíc vyzkoušeli trénink na trampolínách. V úterý nás čekalo opakování sestaviček, které jsme se naučili, balení a těšení se domů. Před odjezdem děti dostaly odměny za soutěžní klání, které probíhalo mezi jednotlivými družstvy během celého soustředění. Každý si odnesl nějakou cenu. A hurá domů.

Bohatou fotogalerii si můžete prohlédnout na: www.tktlucna.cz
Marie Zemanová

Úspěch Tlučné ve Vesnici roku Plzeňského kraje 2018

Tlučenský zpravodaj - 7. Září 2018 - 13:08


V sobotu 28. července proběhlo v obci Kamenný Újezd nedaleko Rokycan vyhlášení Vesnice roku Plzeňského kraje pro rok 2018. Hostitelem této slavnostní události byla vítězná obec a kromě jejích zástupců, představitelů kraje a členů hodnotitelské komise zde nechyběli ani představitelé dalších zúčastněných obcí.Samotnému vyhlášení předcházelo pečlivé prostudování podkladů z přihlášek a také návštěva hodnotitelské komise ve všech 23 přihlášených obcích. Každá z obcí se snažila ukázat to nejlepší, a tak úloha členů komise jistě nebyla jednoduchá.Kromě Zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže byla zúčast-něným obcím předána také dílčí ocenění – stuhy za jednotlivé oblasti, kterým se obce věnují. A právě v jedné z těchto kategorií se naší obci zadařilo a získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Cenu za obec převzal místostarosta Jan Opl v doprovodu neuvolněného místo-starosty Pavla Lišky a také bývalého místostarosty a člena rady obce Václava Vítka.Komise v Tlučné ocenila zejména proměnu prostředí bývalé hornické obce, opravu památek, fungující spolky, péči o zeleň prováděnou zaměstnanci obce, revitalizaci odvalu po těžbě a také budování nového lesoparku.Tento významný úspěch v krajském kole naší obci, kromě ocenění za dlouhodobou práci a také šeku na 30 000 Kč, přináší také nové finanční možnosti. Držitelé Zelené stuhy mají nárok na dotaci z Ministerstva životního prostředí ve výši 400 000 Kč (tato dotace může být až 100 % uznatelných celkových nákladů) a také možnost žádat o dotace z Programu stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje ve výši do 300 000 Kč, z něhož by jinak obec finance získat nemohla, protože je určen pro obce do 2 500 obyvatel.Účast v soutěži byla pro obec určitě přínosná – přinesla možnost ohlédnout se a zhodnotit, jak výrazně se naše obec v průběhu let změnila, a také inspiraci pro další zlepšování v jednotlivých oblastech.Kompletní přehled výsledků najdete zde.Michala Mathauserová

foto: Vesnice roku

Oslavy 30. 6. 2018

Tlučenský zpravodaj - 5. Září 2018 - 22:44

V sobotu 30. června po poledni proběhlo slavnostní zahájení oslav věnovaných 100. výročí založení republiky spojených s oslavami 110 let tělovýchovy v Tlučné, dětským dnem a poutí.
Na úvod nechybělo několik slov starosty Stanislava Volfa k založení republiky, která doplnil místostarosta Jan Opl o dobové zmínky z tlučenské kroniky. Následovalo vystoupení žáků ZŠ s MŠ Tlučná a s několika sestavami se představily děti z Tanečního kroužku TJ Tlučná a také gymnastického oddílu.
Krásné slunečné počasí o chvíli později dovolilo předvést se také několika parašutistům, kteří za hlasitého potlesku zkušeně dopadli do středu hřiště. Tady se následně rozeběhly disciplíny, které si pro děti připravily místní spolky. Za získané lístečky si pak soutěžící mohli na střídačce vybrat některou z připravených cen nebo volný vstup na jednu z pouťových atrakcí.
Ani ti, kteří se neúčastnili soutěží, se určitě nenudili – mohli si prohlédnout přistavené historické vozy, vyzkoušet si práci policie, hasičů či myslivců nebo se vyrazit občerstvit. Po rozdání cen byly připraveny další neméně oblíbené atrakce, a sice hasičská pěna, do které se děti nadšeně vrhly, a také letečtí modeláři, kteří při vypouštění bonbonů ze svých letadýlek proháněli děti po celé ploše hřiště. Odpolední část doplnilo ještě fotbalové utkání mladších žáků a vystoupení skupiny historického šermu Pantaleon.
Večerní program zahájilo vystoupení skupiny Original Vintage Orchestra a zpěváka Chucka Wansleyho na pódiu následované vystoupením folklorní skupiny Máj ve velkém stanu. Tam také pokračovala večerní zábava, při které k poslechu a tanci hrál Dance Band Plzeň. Po setmění skupina Pantaleon předvedla svoji ohnivou show a ve 23 hodin akci zakončil ohňostroj s hudebním doprovodem, který zachycoval průřez historickými okamžiky za 100 let trvání republiky.
Snad si každý z účastníků přišel na své a nezbývá než se těšit na další podobně zdařilé akce.
Michala Mathauserová

Celou fotogalerii najdete tady.foto: Martin Pospíšil, Martin Steinhauser


Videoreportáž najdete tady.
autor: Martin Pospíšil

Železný hamr 15.–17. června 2018

Tlučenský zpravodaj - 3. Září 2018 - 20:17


Víkendový pobyt na Železném hamru nedaleko Žihle je pro mladé hasiče každoročně rozloučením s právě ukončenou sezonou.
V pátek odpoledne se děti vydaly vlakem z hlavního nádraží v Plzni do Žihle a odsud pokračovaly pěšky až na samotný hamr ukrytý v lese, několik kilometrů za vesnicí. Po večeři a ubytování šly děti brzo spát, protože je další den čekal bohatý program.V sobotu ráno kolektiv vyrazil do Nového Dvora projet se na koních. Starší děti si také zkusily koně vodit. Cestou zpátky na hamr se však dostavila únava, a tak oběd a odpočinek přišel vhod. Protože bylo krásné letní počasí, vykoupaly se děti v řece a pak závodily v motokárách. Odpoledne nám přijeli hasiči z Křečova ukázat jejich cisternu Praga V3S. Večer nechybělo opékání špekáčků.V neděli ráno si děti sbalily všechny věci, poklidily své pokoje a nastal čas vyrazit na nádraží do Žihle, aby stihly vlak domů.

Jitka Holá
foto: Václav Loužek

Zlevnění jízdného u linek 55 a 66

Tlučenský zpravodaj - 28. Srpen 2018 - 21:32
S platností od 1. září 2018 dojde k úpravě tarifu slev u autobusových linek č. 55, 66 a noční N55, a to následovně:
  •          bezplatná přeprava dětí do 15 let a osob nad 65 let,
  •          zlevněné jízdné o minimálně 75 % pro děti od 15 do 18 let a také studenty
             od 18 do 26 let, tj. 2 Kč,
  •          zlevněné jízdné o 50 % pro důchodce - starobní nebo invalidní pro invaliditu
             3. stupně, tj. 5 Kč,
  •          zvýhodněné předplatné pro osoby na mateřské či rodičovské dovolené,
             tj. za 100 Kč/měsíc.
Ostatní zvýhodnění a slevy (ZTP, dárci krve aj.) zůstávají samozřejmě nadále v platnosti.

Důležité je upozornit cestující na prokazování věku při získávání jednotlivých nárokovaných slev. U dětí do 15 let není nyní nutno prokazovat věk, přesto lze doporučit zajistit si pro děti, jejichž vzezření budí dojem starších, tzv. „totoženku“, aby se předešlo případným neshodám. Totoženku můžete získat např. v pokladnách CANu s předložením aktuální fotografie a rodného listu a její cena činí 7 Kč. Dále je možno u těchto případů předložit jakýkoli oficiální doklad opatřený fotografií a věkem dítěte (osobní čipová karta ČSAD, občanský průkaz pro mladistvé, cestovní pas aj.).
Pro zlevněné jízdné o 75 % se děti od 15 do 18 let prokazují průkazem vydaným dopravcem, pasem, občanským průkazem, průkazem ISIC. Žáci a studenti od 18 do 26 let se pak prokazují předložením platného žákovského průkazu nebo průkazu ISIC.
Veškeré podrobné informace k ceníku autobusových linek č. 55, 66 a N55, včetně vysvětlivek, jsou k dispozici na webových stránkách obce či dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. – www.csadplzen.cz/vt

Nabídka kroužku

Tlučenský zpravodaj - 28. Srpen 2018 - 21:16

Jak probíhají úpravy Bažantnice?

Tlučenský zpravodaj - 6. Červenec 2018 - 13:07

První část úprav lokality Bažantnice, tedy I. etapa, byla dokončena.
Celkové náklady představovaly 2,1 milionu Kč a 200 000 Kč bylo financováno prostřednictvím dotace od Plzeňského kraje.
V současné době se připravuje II. etapa rekonstrukce, a to v části vyznačené v plánku. I zde již byla schválena dotace od Plzeňského kraje ve výši 400 000 Kč z dotačního titulu odstraňování havarijních stavů a naléhavé potřeby obcí.
Fotografie před a po rekonstrukci:

Foto: Pavel Lavička

Seriál o hornictví - II. díl

Tlučenský zpravodaj - 29. Červen 2018 - 12:28

Proč jsme vůbec měli jeden Krimich I v Nýřanech a druhý Krimich II v Tlučné

Způsobila to matka příroda před stovkami milionů let při vrásnění zemské kůry v dobách geologicky označovaných jako prvohory a druhohory, tedy před čtyřmi sty až dvěma sty miliony let.
Tehdy v prostoru mezi Tlučnou a Nýřany došlo k obřímu zlomu, při kterém byly uhlonosné vrstvy, včetně v nich obsažených uhelných slojí, doslova svrženy dolů o řádově 600 metrů.
Když přibližně v polovině 19. století začal ohromný zájem o uhlí, především černé, jako o palivo, ale též o chemickou surovinu, začali uhelní podnikatelé dobývat nejprve sloje ležící blíže povrchu. Důvod byl jasný, nižší náklady na otevření ložiska i na budoucí provoz dolu.
Proto také byla dána přednost dobývání v okolí Nýřan. Zde stačilo vyhloubit jámu asi 50 nebo 150  metrů a získat uhlí černé – vysoké výhřevnosti a tedy dobře prodejné. Některé sloje obsahovaly vzácné druhy – koksovatelné nebo kanelové (voskové) uhlí.
Kvalita uhlí stoupala s hloubkou pod povrchem, a proto největší důl na Nýřansku Krimich I dosáhl hloubky až 180 metrů. Sloje se začaly směrem k Tlučné sklánět ještě hlouběji. Doprava uhlí ven a  materiálu dolů začala být technicky i finančně náročnější. Proto tehdejší těžař, Škodovy závody Plzeň, nechal v roce 1930 v Tlučné vyhloubit novou jámu Krimich II o hloubce již 450 metrů. Tak bylo dosaženo lepší a lacinější dopravy (vlastně po rovině) a na nově postavený důl pak byla převedena veškerá svislá i vodorovná doprava z dolu v Nýřanech. Jámy v Nýřanech pak byly používány jedna jako větrací výdušná a druhá pro občasnou dopravu mužstva a materiálu potřebného k údržbě spojovacích chodeb.
Zde považuji za dobré učinit malou odbočku a uvést zajímavost svědčící o propojenosti geologie dobývání uhlí a politiky. V roce 1964 jsme opravovali a narovnávali chodby asi 50 metrů od prvního náraziště jámy Krimich I směrem k Tlučné. V bocích jedné z chodeb jsme narazili na zdivo, z něhož trčely zbytky železných mříží. Když jsme se ptali jednoho ze starších techniků, kde se to tam vzalo, vysvětlil nám, že tam probíhá hranice mezi bývalým Protektorátem Čechy a Morava a Německou říší, stanovená Němci za druhé světové války.
Němci ve své „dokonalosti“ nezapomněli, že napříč této hranice existuje i průchod podzemní, takže u těchto vrat nepřetržitě stála stráž a kontrolovala pohyb lidí a materiálu přes tuto hranici. Poprvé ve svém tehdejším životě jsem si uvědomil, že existovali též horníci-bachaři. Ti kromě předpisů policejních a celních museli znát a hlavně respektovat bezpečnostní předpisy důlní. Patrně nemohli používat střelné zbraně, neboť doly Krimich I a II vždy byly doly plynujícími s výskytem výbušného metanu.
Uhelné sloje i v Tlučné však zapadaly stále hlouběji, rostly náklady na dopravu, a to donutilo provozovatele dolu, tehdy Západočeské uhelné doly n. p., k již výše zmíněnému prohloubení jámy Krimich II na konečnou hloubku 770 metrů. Prohloubení provozované jámy za provozu je technologie natolik zajímavá a zvláštní, že by zasloužila samostatný popis, což by bylo možné na případnou žádost čtenářů.
Zatím se budu nadále zabývat pouze obecnou činností výstavbářů na dole se zaměřením i na příhody a lumpárničky, kterých se přitom dožili.
Václav Veber

Projekt založení parku v Tlučné

Tlučenský zpravodaj - 28. Červen 2018 - 20:01


• park zabírá plochu o velikosti 3,545 ha,

• bylo zde vysazeno 225 listnatých a jehličnatých stromů a 450 ks keřů,

• západní část lesoparku počítá s umístěním množství prvků pro návštěvníky, východní část bude mít spíše charakter klidné přírodní zóny,
• do budoucna je v plánu umístění herní louky a také víceúčelové zpevněné plochy (např. pro hraní petangu),
• tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operač-ního programu Životní prostředí,
• park byl dokončen 31. května s tím, že budou probíhat další dílčí úpravy a projekt bude do budoucna pokračovat úpravami cest v kontextu vzrůstu zeleně a úpravami v souvislosti s environmen-tálním vzděláváním žáků ZŠ,
• celkové výdaje představují 2 065 982 Kč, z toho 1 239 589 Kč je financováno z dotace.
Foto: Tomáš Mathauser, z dronu Martin Pospíšil

Tréninky a úspěchy Tanečního kroužku TJ Tlučná v sezoně 2017-2018

Tlučenský zpravodaj - 26. Červen 2018 - 23:22


V kategorii nad 14 let trénovalo 7 děvčat, která nacvičovala taneční sestavu s názvem Army. Bohužel pro ně letošní sezona nebyla moc příznivá, na tři soutěže nemohla vyrazit z důvodu jiných školních akcí nebo nemocí.V další kategorii, 8–11 let, trénovalo 10 děvčat. Ta si pro sezonu 2017-2018 vybrala směs tanečních žánrů – od street dance a mamba přes taneční aerobik až k tangu. Jejich sestava s názvem Z ulice do tanečníchbyla obohacena tanečníky, kteří byli vyrobeni z molitanu. Děvčata tedy měla na place tanečníky, kteří jim dělali rekvizitu a na soutěžích jsme si často vyslechli pochvalu za originální nápad.
Nejmladší dětičky do 7 let nacvičovaly a soutěžily se sestavou Ať žijí duchové. Kdo zná stejnojmenný film, musí vědět, že v této sestavě bylo spoustu neposedných trpaslíků, krásné Leontýnky a nemohl chybět ani hajný. V této sestavičce na trénink chodilo 22 děvčat a 2 chlapci. S nejmladšími při trénincích bylo více práce, než se něco naučili, ale o to větší byla radost, když se ze soutěže přivezla medaile.
S tréninky těchto kategorií v letošním roce pomáhaly Simča Vašáková a Maruška Meszárošová.
Výsledky v letošní sezoně:
Soutěž ČESKO SE HÝBE Č. Budějovice – Z ulice do tanečních 1. místo. Tímto zlatým umístěním jsme si zajistili postup na republikové finále do Prahy. Na finále se děvčata umístila na 17. místě z 26 týmů.
Soutěž ČSH Plzeň – Z ulice do tanečních 3. místo, Ať žijí duchové 1. místo
Krajské kolo pohybových skladeb Plzeň – Z ulice do tanečních 1. místo a tím postup na republikové finále do Opavy, bohužel z Opavy jsme už medaili nedovezli, Ať žijí duchové 5. místo.
Soutěž Děti v akci Praha – Z ulice do tanečních 3. místo, Ať žijí duchové 3. místo, Army 2. místo
Soutěž pohybových skladeb Tlučná – Z ulice do tanečních 2. místo, Ať žijí duchové 1. místo, Army 1. místo
V sezoně nežijeme jen soutěžemi, ale pořádáme pro dětičky každý rok v prosinci Vánoční maškarní show, kterou si užijeme v kostýmech – tentokrát jsme měli téma zvířátka.
Děvčata Z ulice do tanečních byla pozvána na Maškarák pořádaný plzeňskými skauty, aby svým vystoupením zpestřila program. Nechybělo ani vystoupení na přehlídce pódiových skladeb v Nýřanech. Každý rok pořádáme také tradiční víkendové spaní v tělocvičně, ale z důvodu rekonstrukce jsme ho letos v červnu nemohli uskutečnit, a proto jsme uspořádali v květnu jen jednodenní soustředění. Na soustředění jsme nejen tančili, ale hráli hry, soutěžili, byli v lese. No prostě jsme si to užili. Ještě se těšíme na vystoupení 30. 6. v Tlučné a hurá na prázdniny. Na konci srpna se opět s některými sejdeme a jedeme na soustředění na Přimdu.
Děkuji všem dětem, rodičům a také tělovýchovné jednotě a jejímu vedení za to, že jsme mohli uzavřít další úspěšnou sezonu.
Miluše Petráková

Jak zvládli druhou část sezony 2017/2018 starší žáci

Tlučenský zpravodaj - 25. Červen 2018 - 22:11

Zimní přípravu jsme zahájili již 9. ledna, tréninky probíhaly 1x v týdnu v tělocvičně, 2x v týdnu na fotbalovém hřišti.
Ve dnech 4–7. 3. jsme absolvovali soustředění v Sušici. K dispozici jsme měli hřiště s umělým povrchem, večer si kluci odpočali v místním aquaparku.
Sehráli jsme 3 přípravné zápasy, za zmínku stojí vydařené utkání s účastníkem žákovské ligy FC Písek. Bohužel celou přípravu poznamenala velká marodka, ještě jsem nezažil takové množství nemocných a zraněných hráčů. To se projevilo i v prvních mistrovských utkáních, kdy jsme dokázali bodovat až ve 4. jarním kole.
Od tohoto zápasu jsme již neprohráli ani jediné utkání, velmi dobré zápasy jsme sehráli s předními týmy soutěže (Chodov, Švihov, Hradešice). Je velká škoda, že jsme několik remízových zápasů nedokázali rozhodnout, i když soupeře po fotbalové stránce přehráváme. Poradit jsme si měli hlavně s týmy z konce tabulky, máme rezervy v proměňování šancí.
V krajské soutěži jsme po posledním zápase ve Stříbře nakonec obsadili 4. místo.
Musím poděkovat všem ml. žákům, kteří nám obětavě pomáhali, hráli velmi dobře. Stejně tak žáci z nejstaršího ročníku pravidelně nastupovali za družstvo dorostu. Spolupráce mezi jednotlivými týmy funguje výborně, pomáháme si navzájem a na výsledcích je to vidět.
Pavel Kouřil

Úspěšný krasobruslař z Tlučné

Tlučenský zpravodaj - 25. Červen 2018 - 8:46
S Michalem Kuttanem a jeho maminkou Petrou Rolníkovou jsme si povídali o krasobruslení, krásném a zároveň náročném sportu, ve kterém se Michalovi daří dosahovat významných úspěchů.

Jak dlouho už se krasobruslení věnuješ?Bude mi 11 a začal jsem už ve 4 letech, takže bruslím 7 let.
Jak ses k bruslení dostal?Děda dělá profesionálního trenéra, tak mě začal učit základy. A pak mě to chytlo a pod dědovým vedením jezdím doteď.
V jakém klubu trénuješ, jak často a co je součástí tréninků?Můj klub je SK Jiskra Domažlice. V neděli trénujeme přímo v Domažlicích, 2 dny si klub pronajímá led v Plzni v Kooperativa Aréně a 1 den v Třemošné. Jeden čas jsem chodil trénovat i ráno před školou, ale to bylo moc náročné. Když potřebuju před závody trénovat víc a není volno na ledě, chodím s dědou i na volné bruslení. Na rybníce se krasobruslení trénovat nedá, protože není hladký.
Součástí tréninků, na kterých jsem jediný kluk mezi děvčaty, je samotná příprava na ledě, kde se zaměřujeme na skoky, piruety, kroky a celkově tréninky sestav na volné jízdy. Důležitá je i suchá příprava, kde se věnujeme baletu a gymnastice.
Jak probíhá krasobruslařská sezona?Začíná v srpnu a končí až koncem července, ale závěr sezony je vždy volnější, tréninků je méně a probíhají různá soustředění. Ta se konají i v průběhu sezony, teď třeba jsem absolvoval jedno se závodníky z Ruska a Německa. Během sezony proběhne asi 10 závodů a občas vyrazím také na celovíkendové tréninky, které jsou vyhlášené několikrát do roka. Jede tam se mnou i děda a jsou přítomní i jiní trenéři, kteří se vyjádří k mému výkonu a snaží se případně poradit, co a jak zlepšit.
V jaké kategorii závodíš a co všechno se boduje?Závodím v Poháru Českého krasobruslařského svazu B v kategorii žáci mladší, kde nás v letošní sezoně bylo 5 kluků, zatímco holek je v téhle kategorii přes 90. Na závodech se boduje technika (piruety, skoky, další prvky) a umělecký dojem (soulad s hudbou apod.).
V průběhu sezony se zúčastním několika závodů, za které se do celkového hodnocení získávají body podle počtu účastníků v dané kategorii, kteří dorazí. Pokud by přijel jen 1 účastník, závod se neboduje.
Jakých už jsi dosáhl úspěchů a který pro tebe byl největší?Velkým úspěchem pro mě byl hned 1. závod v letošní sezoně, který jsem vyhrál a zahájil jsem tak úspěšnou sérii. Do té doby se mi největší závody většinou nedařily. A největším úspěchem je to, že v celkovém bodování se mi letos podařilo nasbírat 25 bodů a sezonu jsem tak vyhrál.
Podílíš se na výběru hudby a kostýmu?Vždycky si vyberu několik písniček, které by se mi líbily, děda si je poslechne a posoudí, jestli na ně půjde dobře udělat sestava, jestli mají pomalejší i rychlejší pasáže a podobně. Pak to probereme, někdy mi děda navrhne jinou hudbu. Potom už sestavu vymyslí, nechá hudbu sestřihat na stanovený čas 2:20–2:40. Pak už si v sestavě nic měnit nenechá :-). Kostým mi šije babička.
Jak zvládáš školu? A stíháš se věnovat ještě něčemu dalšímu?Školu zatím zvládám. A když to nejde, mamka mi pohrozí zákazem bruslení, což by pro mě byl největší trest, takže se snažím rychle zlepšit. Na další koníčky nemám moc času, ale vystavuju psy a cvičím s nimi agility.
Máš nějaký krasobruslařský idol a sen?Chtěl bych se dostat na Mistrovství ČR. A mým oblíbeným krasobruslařem je Javier Fernandez. Je to showman, vždycky na ledě pobaví.
A na závěr 2 otázky pro mamku.Chodíš Michalovi fandit?Přiznám se, že jsem byla jen párkrát, protože mi přijde, že když tam jsem, je nervóznější a zbytečně kazí. Jako podporu tam má vždycky dědu, občas jede fandit i babička a já držím palce z domova.
Jak moc drahý sport krasobruslení je?Poměrně dost. Platí se startovné na závodech a různá soustředění, pronájem ledu, kostýmy, dojíždění na tréninky… Na druhou stranu u spousty dalších sportů je to hodně podobné, takže je pro nás nejdůležitější, že ho to tak moc baví.
Za rozhovor oběma moc děkuji a Michalovi přeji, aby v příští sezoně na své úspěchy navázal. A kdo ví, třeba se nám podařilo na tento sport nalákat další zájemce a časem se mu objeví další konkurence.
Michala Mathauserová

Jak vypadal gymnastický rok 2017/2018

Tlučenský zpravodaj - 24. Červen 2018 - 12:25


Jako každoročně zahájili naši gymnasté svůj trénink v září a po celý rok pilně nacvičovali na sérii závodů, o kterých se dozvíte v následujícím článku.
Prvním závodem této gymnastické sezony byl tradičně předvánoční Memoriál Marie Liškové a Vlastimila Bauera, který se konal v nýřanské Sokolovně. Už v premiérovém závodě sbíraly naše gymnastky medaile – konkrétně: Anna Koudelková (2. místo, kategorie předškolní děti), Markéta Špachmannová (3. místo kategorie I), Elena Ema Podhorcová (3. místo kategorie II), Nicol Baumrukrová (1. místo kategorie II), Nikola Svatošová (1. místo kategorie III) a Johana Karajošová (1. místo kategorie Dorostenky a ženy).
Následoval závod ve Zruči, na který se vypravilo 4členné družstvo žákyň prvních tříd. V závodě družstev naše děvčata zvítězila a Barbora Krátká v individuálním závodě skončila na druhém místě.
Po Zruči naše gymnastky zavítaly do Dobříše na 10. ročník Dobříšského poháru, který je pro naše gymnastky důležitým závodem. Zde mají možnost poměřit své síly s gymnastickými oddíly z Prahy a středních Čech. Ve velké konkurenci se tlučenské dívky neztratily, důkazem jsou následující výsledky: Nicol Baumrukrová (4. místo kategorie II), Elena Ema Podhorcová (6. místo kategorie II), Nikola Svatošová (2. místo kategorie III). A další děvčata taktéž vybojovala velmi pěkná umístění.
Dalším závodem v gymnastické sérii byl náš domácí závod, a to Memoriál Václava Kouřila a Karla Cepníka. Tento závod byl pro všechny závodníky a rozhodčí v jistém slova smyslu premiérou, závodili v něm totiž podle nových pravidel, která vešla v platnost na konci února letošního roku. Závodu se zúčastnilo celkem 120 závodníků. S novými pravidly se naši závodníci poprali a získali cenná umístění na medailových příčkách. V kategorii nejmladších žákyň obsadila 2. místo Barbora Krátká a za ní v závěsu na třetím místě skončila Barbora Čechová. V kategorii II, ve které soutěží děvčata ze 4. a 5. tříd, obsadila 1. místo Nicol Baumrukrová. V kategorii III zvítězila Nikola Svatošová a s ní se na stupně vítězů dostala Kateřina Lišková, která obsadila 3. místo. V kategorii dorostenek zvítězila Johana Karajošová.
Následoval Krajský přebor, ve kterém měly naše cvičenky možnost postoupit do republikového finále, které se každoročně koná v Doubí u Třeboně. Účast v republikovém finále si vybojovaly Nicol Baumrukrová, která obsadila 4. místo. Nikola Svatošová, která vybojovala 2. místo a Johana Karajošová, která taktéž skončila na druhém místě. Ani v celorepublikovém finále se naše gymnastky neztratily a podařilo se jim vybojovat krásná umístění. Nicol Baumrukrová skončila na 25. místě a Nikola Svatošová společně s Johanou Karajošovou si na své konto mohou připsat další shodu v umístění, a to 12. místo.
Po těchto závodech nenastává v gymnastice doba odpočinku, ale opět se vracíme k pilnému tréninku. Učíme se novým gymnastickým tvarům, posilujeme a v neposlední řadě pro Vás připravujeme vystoupení, na která se můžete těšit na oslavách 30. června. A pokud byste si rádi vyzkoušeli, co na našich trénincích děláme, můžete na hřišti navštívit náš workshop. Budeme se na Vás těšit.
Petra Lišková

Pošesté mistři!

Tlučenský zpravodaj - 22. Červen 2018 - 12:31


Odvetným finálovým zápasem se soupeřem z Horní Břízy 12. června skončila dlouhá sezona fotbalistů z kategorie mladší žáci.
Šňůra jarních vítězství poslala hochy do závěrečného play off z 1. místa v tabulce a ani ve zrádné vyřazovací soutěži nenašli mladí fotbalisté přemožitele. Vozili vítězství ze soupeřových hřišť a doma potvrzovali postup až do závěrečného finále. Závěrečný zápas s výsledkem 6:0 už byl posledním korálkem na obrovském úspěchu. Tato parta totiž nedala šanci zvednout pohár a převzít zlaté medaile nikomu jinému už 6 sezon. A to nikdo – včetně ocenění předávajících zástupců okresního svazu fotbalu – nepamatuje. Tento úspěch a poděkování patří samozřejmě i rodičům, jež nás celou dobu podporují, a i bez pomoci úřadu by celá logistika a organizace byla o mnoho složitější.
Sestava:Hauer Jakub, Svoboda Ondřej, Bárta Matěj, David Matyáš, Hlinka Adam, Řáha Filip, Nguyen Samuel, Liška Vojtěch, Šedivý Ondřej, Süč Martin, Prchal Dan, Fink Eduard, Staněk Jan, Švehla Josef, Voldřich Jakub, Šůla Jan, Liška Tomáš.
Trenéři: Končel Jaroslav, Bárta Ladislav, Řáha Jaroslav
Ladislav Bárta

Taneční kroužek TJ Tlučná na finále soutěže Česko se hýbe

Tlučenský zpravodaj - 19. Červen 2018 - 20:41


Taneční kroužek se v pátek 1. června 2018 zúčastnil republikového finále soutěže Česko se hýbe. Letos se konalo v Praze ve sportovní hale Arena Sparta. Na rozdíl od loňského roku bylo rozděleno do dvou dnů – ve čtvrtek se soutěžilo v aerobiku a na pátek připadly gymnastika a tanec. Na páteční soutěžní den se z celé republiky sjelo více než 1 000 soutěžících s 98 skladbami.
Se skladbou Kleopatra jsme soutěžili v kategorii Tanec 8–11 let, kam se z postupových kol nominovalo 25 skladeb. Jako cíl jsme si předsevzali umístění alespoň na 13. pozici. Konkurence byla opravdu veliká a všichni jsme byli napnutí, jak dopadneme. Při vyhlašování výsledků od posledního místa se naše radost stupňovala pokaždé, kdy jsme své pořadové číslo neslyšeli. Skladba Kleopatra získala pěknou 11. příčku. Děti, rodiče i já jsme měli velkou radost z krásného umístění, které je odměnou za celoroční dřinu nás všech. Republikové finále je vyvrcholením celé taneční sezony. Na něm se ukáže úroveň jednotlivých týmů dětí z celé republiky a jak celý rok trénovaly.

Finále Česko se hýbe byla naše poslední letošní soutěž. Všechny děti musím za jejich výkony a snažení pochválit. Rok od roku se velmi zlepšují a dokazují, že jsou schopny ze sebe i ve vypjatých situacích vydat to nejlepší. Naše letošní sezona skončila velmi úspěšně a je nejlepší sezonou tohoto týmu od jeho vzniku před čtyřmi roky. Letos jsme se zúčastnili dvou soutěží na republikové úrovni – již zmíněného finále Česko se hýbe a v dubnu v Praze soutěže Děti v akci, kde děti vybojovaly zlatou medaili se skladbou Kleopatra.
Inspirací pro vznik této skladby byl stejnojmenný český muzikál. V této skladbě je zpracován příběh královny Kleopatry a římského vojevůdce Caesara. Na chvíli se přeneseme do starověkého Egypta. Příběh začíná, když Kleopatra tajně proniká do královského paláce, údajně zabalená v koberci, a končí při její korunovaci. Odkaz na video se skladbou Kleopatra a mnoho dalších informací naleznete na: www.tktlucna.cz
Marie Zemanová

Stránky

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer