Jste zde

Tlučenský zpravodaj

Přihlásit se k odběru zdroj Tlučenský zpravodaj
Elektronická podoba pravidelného tištěného čtvrtletníku "Tlučenský zpravodaj".Jaromír Novákhttp://www.blogger.com/profile/02820258803277126302noreply@blogger.comBlogger369125
Aktualizace: 6 hodin 2 sek zpět

Léto u Tlučeňáků z HHS ZUD

13. Září 2018 - 15:29

14. 7. 2018 konali kolegové z hornického spolku Planá hornické odpoledne. Program započal početný průvod krojovaných horníků z nejbližšího okolí, ale i z Německa. Průvod byl ukončen u Šlikovy štoly, kde je i pěkné muzeum hornických tradic. K tanci a poslechu hrála Nýřaňanka. Z Tlučné se zúčastnilo 14 krojovaných havířů a pracovníků z úpravny uhlí.
V obci Měděnec jsme se zúčastnili Měděneckého krušení, které probíhalo ve dnech 21. – 22. 7.2018 Během dvou dnů bylo možno zhlédnout plno historických atrakcí souvisejících s dobýváním rudy v této oblasti, ale i ukázky práce hasičů či policie. Akce se zúčastnily desítky krojovaných havířů. Akce byla zakončena večerní estrádou mosteckého hornického spolku. Za hornický spolek ZUD se akce zúčastnilo 6 Tlučeňáků v hornických krojích.
Marie Cuberová

Jaké bylo léto u hasičů?

11. Září 2018 - 22:01

LÍNĚ23. června 2018 náš kolektiv na Memoriálu Davida Mikešky v Líních reprezentovalo družstvo starších dětí. Soutěžilo se v netradičním požárním útoku. Šesti- a sedmičlenná družstva musela ještě před nastříkáním terčů spojit hadicové vedení skrz tunel a pod kolejištěm. Naše družstvo obsadilo 1. místo.
TÁBOR OBOŘICE
Letošní tábor uspořádali naši mladí hasiči spolu s mladými hasiči z Ledec. Během společného týdne (21.–28. července 2018) si děti na táboře, nedaleko Obory, užívaly her v lese i v táboře, koupání, táborové ohně i spaní pod širým nebem. V rámci táborové hry Kdo přežije? si také zahrály na robinsony. Navštívil je také sokolník a mluvčí z plzeňské ZOO. Před odjezdem domů si ještě rozdělily poklad a už se těší na příští rok.
LOCHOUSICE
11. srpna 2018 se mužské družstvo a doprovod tvořený členy našeho sboru vydali do Lochousic na soutěž s historickou koněspřežnou ruční stříkačkou. Letošní ročník této soutěže byl ozvláštněn tajnou disciplínou. Čtyři členové družstva museli nejprve projít trať na společných lyžích a další dva soutěžící mezitím spojili hadicové vedení od koněspřežné stříkačky až k terči a zašpuntovali nádrž stříkačky. Následně družstvo muselo naplnit tuto nádrž vodou z kádě pomocí děravých věder. Poté, co hladina v nádrži dosáhla určené úrovně, nezbývalo nic než jen pumpovat a naplnit terč. Naše družstvo obsadilo 3. místo.
Jitka Holá
Celou fotogalerii najdete tady.foto: Václav Loužek (Líně, tábor), Marcela Špachmannová (Lochousice)

Taneční klub Tlučná na soustředění na Přimdě

9. Září 2018 - 20:18

Taneční klub zahájil sezonu 2018/2019 v rekreačním středisku Přimda, kam děti spolu s florbalo-vým klubem a Tanečním kroužkem odjíždí každý rok, aby se po prázdninách dostaly zpět do formy.

Odjížděli jsme v pátek 24. 8. 2018, počasí bylo deštivé a na Přimdě nás čekal mlžný opar. V sobotu také ještě pršelo, ale v neděli se počasí umoudřilo a do konce soustředění bylo krásně.
Hned od sobotního rána děti tančily. Většinu času jsme věnovali pohybové průpravě, základům baletu, posilování a přípravě nové taneční skladby. Tréninky jsme měli 5x denně, proložené nejrůznějšími hrami. Děti si zkusily zahrát třeba kulečník, šipky a stolní fotbálek. Neděle byla napůl taneční a napůl relaxační. Kromě tancování jsme si udělali výlet na zříceninu hradu Přimda, zaplavali si v bazénu a splnili bobříka odvahy, kterého připravili trenéři z florbalu. Ve strašidelném lese byly příšery se zelenýma očima, houkala sova a nechyběl ani vlkodlak. V pondělí jsme si navíc vyzkoušeli trénink na trampolínách. V úterý nás čekalo opakování sestaviček, které jsme se naučili, balení a těšení se domů. Před odjezdem děti dostaly odměny za soutěžní klání, které probíhalo mezi jednotlivými družstvy během celého soustředění. Každý si odnesl nějakou cenu. A hurá domů.

Bohatou fotogalerii si můžete prohlédnout na: www.tktlucna.cz
Marie Zemanová

Úspěch Tlučné ve Vesnici roku Plzeňského kraje 2018

7. Září 2018 - 13:08


V sobotu 28. července proběhlo v obci Kamenný Újezd nedaleko Rokycan vyhlášení Vesnice roku Plzeňského kraje pro rok 2018. Hostitelem této slavnostní události byla vítězná obec a kromě jejích zástupců, představitelů kraje a členů hodnotitelské komise zde nechyběli ani představitelé dalších zúčastněných obcí.Samotnému vyhlášení předcházelo pečlivé prostudování podkladů z přihlášek a také návštěva hodnotitelské komise ve všech 23 přihlášených obcích. Každá z obcí se snažila ukázat to nejlepší, a tak úloha členů komise jistě nebyla jednoduchá.Kromě Zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže byla zúčast-něným obcím předána také dílčí ocenění – stuhy za jednotlivé oblasti, kterým se obce věnují. A právě v jedné z těchto kategorií se naší obci zadařilo a získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Cenu za obec převzal místostarosta Jan Opl v doprovodu neuvolněného místo-starosty Pavla Lišky a také bývalého místostarosty a člena rady obce Václava Vítka.Komise v Tlučné ocenila zejména proměnu prostředí bývalé hornické obce, opravu památek, fungující spolky, péči o zeleň prováděnou zaměstnanci obce, revitalizaci odvalu po těžbě a také budování nového lesoparku.Tento významný úspěch v krajském kole naší obci, kromě ocenění za dlouhodobou práci a také šeku na 30 000 Kč, přináší také nové finanční možnosti. Držitelé Zelené stuhy mají nárok na dotaci z Ministerstva životního prostředí ve výši 400 000 Kč (tato dotace může být až 100 % uznatelných celkových nákladů) a také možnost žádat o dotace z Programu stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje ve výši do 300 000 Kč, z něhož by jinak obec finance získat nemohla, protože je určen pro obce do 2 500 obyvatel.Účast v soutěži byla pro obec určitě přínosná – přinesla možnost ohlédnout se a zhodnotit, jak výrazně se naše obec v průběhu let změnila, a také inspiraci pro další zlepšování v jednotlivých oblastech.Kompletní přehled výsledků najdete zde.Michala Mathauserová

foto: Vesnice roku

Oslavy 30. 6. 2018

5. Září 2018 - 22:44

V sobotu 30. června po poledni proběhlo slavnostní zahájení oslav věnovaných 100. výročí založení republiky spojených s oslavami 110 let tělovýchovy v Tlučné, dětským dnem a poutí.
Na úvod nechybělo několik slov starosty Stanislava Volfa k založení republiky, která doplnil místostarosta Jan Opl o dobové zmínky z tlučenské kroniky. Následovalo vystoupení žáků ZŠ s MŠ Tlučná a s několika sestavami se představily děti z Tanečního kroužku TJ Tlučná a také gymnastického oddílu.
Krásné slunečné počasí o chvíli později dovolilo předvést se také několika parašutistům, kteří za hlasitého potlesku zkušeně dopadli do středu hřiště. Tady se následně rozeběhly disciplíny, které si pro děti připravily místní spolky. Za získané lístečky si pak soutěžící mohli na střídačce vybrat některou z připravených cen nebo volný vstup na jednu z pouťových atrakcí.
Ani ti, kteří se neúčastnili soutěží, se určitě nenudili – mohli si prohlédnout přistavené historické vozy, vyzkoušet si práci policie, hasičů či myslivců nebo se vyrazit občerstvit. Po rozdání cen byly připraveny další neméně oblíbené atrakce, a sice hasičská pěna, do které se děti nadšeně vrhly, a také letečtí modeláři, kteří při vypouštění bonbonů ze svých letadýlek proháněli děti po celé ploše hřiště. Odpolední část doplnilo ještě fotbalové utkání mladších žáků a vystoupení skupiny historického šermu Pantaleon.
Večerní program zahájilo vystoupení skupiny Original Vintage Orchestra a zpěváka Chucka Wansleyho na pódiu následované vystoupením folklorní skupiny Máj ve velkém stanu. Tam také pokračovala večerní zábava, při které k poslechu a tanci hrál Dance Band Plzeň. Po setmění skupina Pantaleon předvedla svoji ohnivou show a ve 23 hodin akci zakončil ohňostroj s hudebním doprovodem, který zachycoval průřez historickými okamžiky za 100 let trvání republiky.
Snad si každý z účastníků přišel na své a nezbývá než se těšit na další podobně zdařilé akce.
Michala Mathauserová

Celou fotogalerii najdete tady.foto: Martin Pospíšil, Martin Steinhauser


Videoreportáž najdete tady.
autor: Martin Pospíšil

Železný hamr 15.–17. června 2018

3. Září 2018 - 20:17


Víkendový pobyt na Železném hamru nedaleko Žihle je pro mladé hasiče každoročně rozloučením s právě ukončenou sezonou.
V pátek odpoledne se děti vydaly vlakem z hlavního nádraží v Plzni do Žihle a odsud pokračovaly pěšky až na samotný hamr ukrytý v lese, několik kilometrů za vesnicí. Po večeři a ubytování šly děti brzo spát, protože je další den čekal bohatý program.V sobotu ráno kolektiv vyrazil do Nového Dvora projet se na koních. Starší děti si také zkusily koně vodit. Cestou zpátky na hamr se však dostavila únava, a tak oběd a odpočinek přišel vhod. Protože bylo krásné letní počasí, vykoupaly se děti v řece a pak závodily v motokárách. Odpoledne nám přijeli hasiči z Křečova ukázat jejich cisternu Praga V3S. Večer nechybělo opékání špekáčků.V neděli ráno si děti sbalily všechny věci, poklidily své pokoje a nastal čas vyrazit na nádraží do Žihle, aby stihly vlak domů.

Jitka Holá
foto: Václav Loužek

Zlevnění jízdného u linek 55 a 66

28. Srpen 2018 - 21:32
S platností od 1. září 2018 dojde k úpravě tarifu slev u autobusových linek č. 55, 66 a noční N55, a to následovně:
  •          bezplatná přeprava dětí do 15 let a osob nad 65 let,
  •          zlevněné jízdné o minimálně 75 % pro děti od 15 do 18 let a také studenty
             od 18 do 26 let, tj. 2 Kč,
  •          zlevněné jízdné o 50 % pro důchodce - starobní nebo invalidní pro invaliditu
             3. stupně, tj. 5 Kč,
  •          zvýhodněné předplatné pro osoby na mateřské či rodičovské dovolené,
             tj. za 100 Kč/měsíc.
Ostatní zvýhodnění a slevy (ZTP, dárci krve aj.) zůstávají samozřejmě nadále v platnosti.

Důležité je upozornit cestující na prokazování věku při získávání jednotlivých nárokovaných slev. U dětí do 15 let není nyní nutno prokazovat věk, přesto lze doporučit zajistit si pro děti, jejichž vzezření budí dojem starších, tzv. „totoženku“, aby se předešlo případným neshodám. Totoženku můžete získat např. v pokladnách CANu s předložením aktuální fotografie a rodného listu a její cena činí 7 Kč. Dále je možno u těchto případů předložit jakýkoli oficiální doklad opatřený fotografií a věkem dítěte (osobní čipová karta ČSAD, občanský průkaz pro mladistvé, cestovní pas aj.).
Pro zlevněné jízdné o 75 % se děti od 15 do 18 let prokazují průkazem vydaným dopravcem, pasem, občanským průkazem, průkazem ISIC. Žáci a studenti od 18 do 26 let se pak prokazují předložením platného žákovského průkazu nebo průkazu ISIC.
Veškeré podrobné informace k ceníku autobusových linek č. 55, 66 a N55, včetně vysvětlivek, jsou k dispozici na webových stránkách obce či dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. – www.csadplzen.cz/vt

Nabídka kroužku

28. Srpen 2018 - 21:16

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer